Najbardziej popularne śluby w Polsce
- Iwona
- 9 sty 2023
- 3 minut(y) czytania

Poniżej znajdziecie krótką ściągawkę o tym, jakie dokumenty trzeba złożyć przed ślubem, kiedy należy to zrobić oraz ile to wszystko kosztuje.
Najbardziej popularne śluby w Polsce to:
ślub cywilny
ślub kościelny
ślub konkordatowy
ślub humanistyczny
Ślub cywilny mogą zawrzeć osoby pełnoletnie, które nie pozostają w związku małżeńskim, a także, które nie są ze sobą spokrewnione lub spowinowacone. Dokumenty składacie w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym chcecie wziąć ślub lub w Urzędzie właściwym dla miejsca, które wybraliście na swój ślub. W USC należy ustalić termin ślubu, przedstawić dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), zadeklarować wybór nazwisk, podpisać zapewnienie o braku istnienia okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, złożyć wniosek o ślub poza Urzędem (ślub plenerowy) oraz inne dokumenty w przypadku osób rozwiedzionych lub obcokrajowców. Powyższe czynności muszą zostać wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed ślubem, ale nie później niż miesiąc przed. W wyjątkowych sytuacjach możecie złożyć wniosek o zezwolenie na skrócenie terminu oczekiwania na zawarcie wniosku małżeńskiego i wtedy do Urzędu możecie się zgłosić nawet dzień przed ślubem. Taki wniosek kosztuje 39zł. Opłata za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84zł, a ślub poza USC 1000zł. Aby zorganizować ślub poza Urzędem należy złożyć nie tylko wniosek o taki ślub, ale również posiadać zgodę zarządcy terenu, gdzie ma się odbyć. Jeśli jedna osoba spośród Pary Młodej czy świadków jest obcokrajowcem należy zatrudnić tłumacza. W miejscu ślubu powinno znajdować się godło. Na ślubie plenerowym koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim nagłośnieniu, a także o zadaszeniu na wypadek, gdyby pogoda miała się zepsuć. Szczególnie jeśli na Waszym ślubie będą grać instrumenty smyczkowe. W dniu ślubu zarówno Państwo Młodzi jak i świadkowie muszą mieć ze sobą dowody tożsamości. Po ślubie otrzymujecie jeden skrócony odpis aktu małżeństwa.
Ślub kościelny możecie zawrzeć w parafii jednego z narzeczonych lub w dowolnym kościele.
Jeżeli ślub będzie odbywał się np. w parafii narzeczonej, wówczas narzeczony musi uzyskać od swojego proboszcza tzw. licencję. W przypadku, gdy ślub bierzecie w zupełnie innym kościele oboje taką zgodę musicie dostać. Konieczne jest odbycie nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej. Uważajcie na nauki online, ponieważ nie każdy proboszcz takie zaświadczenie uznaje. Najlepiej wcześniej zapytać czy możecie odbyć nauki w takiej formie. Musicie dostarczyć również świadectwo chrztu oraz bierzmowania, a także okazać swoje dowody osobiste. Czasami wymagane jest świadectwo z ostatniej klasy z oceną z religii. Przed ślubem spisywany jest protokół małżeński w obecności księdza, narzeczeni najczęściej osobno odpowiadają na pytania. Następnie duchowny rozpisuje zapowiedzi przedślubne, które należy dostarczyć do swoich parafii. Jeśli jest to parafia jednego z narzeczonych to ta osoba jest zwolniona z tego obowiązku. Po wygłoszeniu zapowiedzi dostajecie zaświadczenie, które przekazujecie z powrotem do parafii, w której odbędzie się ślub. Pamiętajcie także uzgodnić z księdzem kwestię dekoracji kościoła, a także oprawy muzycznej ślubu. W niektórych kościołach nie można wprowadzić własnego dekoratora lub istnieją różne ograniczenia np. zakaz rzucania konfetti lub ryżem. To drugie i tak Wam odradzam. Uzyskajcie również od księdza kontakt do parafialnego organisty, a także uzgodnijcie czy utwory, które sobie wymarzyliście mogą zostać wykonane podczas Mszy Świętej. Cena ślubu kościelnego jest uzależniona od wybranego kościoła, natomiast najczęściej usłyszycie „co łaska, ale nie mniej niż…”.
Ślub konkordatowy to połączenie ślubu cywilnego i kościelnego. Zawarcie ślubu w kościele jest sakramentem i nie ma mocy prawnej. Aby Wasz związek stał się formalny musicie zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego. Formalności są prawie takie same jak w przypadku ślubu cywilnego, natomiast dodatkowo dostajecie zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcia małżeństwa, które później przekazujecie księdzu. Do USC należy udać się 6 miesięcy przed ślubem. Po uroczystości zawarcia małżeństwa ksiądz przekazuje do Urzędu wszystkie dokumenty, a później dostajecie jeden skrócony odpis aktu małżeństwa.
Ślub humanistyczny to coraz bardziej popularny w Polsce rodzaj ceremonii zaślubin. Podczas jej trwania może odbyć się również oficjalny ślub cywilny w obecności urzędnika. Ślub humanistyczny jest prowadzony przez mistrza ceremonii, który wcześniej tworzy scenariusz na podstawie Waszych oczekiwań i pragnień. Możecie wygłosić Wasze osobiste przysięgi, przemówienia. Prowadzący może opowiedzieć o Was i historii Waszej miłości, a także może odbyć się część artystyczna np. kwartet smyczkowy wykona Waszą ulubioną piosenkę. Forma ślubu humanistycznego jest bardziej osobista i spersonalizowana, dlatego coraz częściej jest wybierana zamiast zwykłego, krótkiego ślubu cywilnego.
Comments